Makaleler

Danone Hiçbir Koruyucu Katkı Maddesi içermez, Neden mi?

Siz meyvelerin tazesi ile, sağlıkla büyüdünüz. İstiyorsunuz ki çocuğunuz da aynı doğallıkla yetişsin... Dalından kopan elmalar, taptaze çilekler... Özellikle hazır yiyeceklerin içerisindekileri göremediğiniz için ne kadar güvenilir olduklarını bilemiyor, çocuğunuzun sağlığını tehlikeye atmaktan korkuyorsunuz. Çocuğunuzun sağlıklı kemik gelişimine kalsiyumla yardımcı olmak için Danone ürünlerini ona gönül rahatlığıyla verebilirsiniz. Neden mi?

> Devamı

Obezite Gelişimi ve Çocuklarda Sağlıksız Beslenme Tercihleri

Vücut ağırlığına yansıyan yağ dokusu artışı olarak isimlendirilen obezite (şişmanlık), son yıllarda hızla artış gösteren ciddi bir hastalık. Özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde bir bulaşıcı hastalık gibi hızla yayılıyor.

> Devamı

Çocuklarımıza Sağlıklı Atıştırmalık Olarak Neler Yedirelim?

İştahsızlık annelerin ortak sorunu. Zaman zaman bu değerlendirmede de yanlışlıklar yapıyor olsak da çocuklarımız bir süre sonra bizim onlar için sağlıklı olduğunu düşündüğümüz ve sunduğumuz besinleri tüketmeyi reddediyorlar. Biz ne kadar önlemeye de çalışsak abur-cubur da dediğimiz atıştırmalıklara karşı yoğun bir eğilim gösteriyorlar. Eve biz almasak da eve gelenler, ailenin diğer büyükleri sevdiklerini bildikleri bu çeşit atıştırmalıkları eve getiriyorlar. Yani biz istemesek de tercih etmesek de çocuklarımız kek, gofret, çikolata, şekerleme ve cips gibi besinlerle tanışıyorlar ve bunları tüketmeye başlıyorlar.

> Devamı

Çocuklarda Ara Öğünlerde Hangi Yiyecekleri Tercih Etmeli?

Çocukluk yaş grubu beslenme ve detayları açısından çok değişken yıllardır.. Çocuğun yiyebileceği besinler çeşit, kıvam ve miktar olarak sürekli değişkenlik gösterir.

> Devamı

Çocuklarda ve Ergenlerde Obezitenin Nedenleri

lkemizde pek çok ebeveynde hala şişman çocuk sağlıklıdır anlayışı devam etmektedir. Oysa dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de çocuklarda görülen obezite oranı hızla artmakta ve fazla kilonun çocuklarda sebep olduğu fiziksel ve psikolojik problemler anlatılmaya çalışılmaktadır. Obezite vücutta birikmiş fazla yağ miktarı olarak tanımlanır. Erkeklerde toplam kilonun %25’i, kızlarda ise toplam kilonun %32 sinden fazlasını yağ oluşturuyorsa obezite teşhisi konulabilir. Bunun yanı sıra, çocuklarda obezite teşhisi kilo boy oranının ideal olandan %120 fazla olması ile de tanımlanabilir. Fazla kilosu olan her çocuk obez bir yetişkin olacak diye bir şey söylenmesi doğru olmasa da riski arttırır. Çocukluk dönemindeki obezite pediatrik hipertansiyon, Tip II diyabet, ileride gelişebilecek kalp damar hastalıklarına sebep olabileceği gibi, çocuğun özgüven gelişimini ve sosyal iliksilerini olumsuz yönde etkileyebilir. Obezite, çocuğun psikolojik ve sosyal gelişimi için en büyük tehditlerden bir tanesidir.

> Devamı

Çocuklarda Süt İçmenin Önemi

Bilirsiniz, bazı çocuklar süt içmeyi sevmez. Ya çok az içmeye razı olur, ya da süt içmeyi tümden reddedebilir. Kimi de yoğurt yemeyi sevmez, yediremezsiniz... Kimi de peynir... Az bir kısmı da süt ve süt ürünleri ile hiç barışık değildir. Anneler bu durumda, süt içirebilmenin veya diğer süt ürünlerinden yedirebilmenin yollarını ararlar. Başka besinlerin içinde saklayarak vermeye çalışırlar. Kimi çocuk hemen anlar, yemez. Kimi de bu yolla biraz daha süt veya süt ürünü tüketmiş olur. Peki ama, biz anneler neden çocuklarımız ille süt içsin, yoğurt ve peynir yesin istiyoruz?

> Devamı